Kodluyoruz Bootcamp Mezunlarından Oyun Girişimi!

F13 Entertainment Nasıl Kuruldu? Kodluyoruz ve oFON’un beraber başlattığı ilk Mobil Oyun Bootcamp mezunlarından Sefa, Sıtkıcan ve Doğukan’ın kurduğu F13 Entertainment, Türkiye’nin mobil oyun sektöründe büyümesini sağlayacak en yeni üyelerden biri. Mobil oyunlar dünya oyun sektörünün yeni gözbebeği. Zaman mekân kısıtı olmadan her zaman ve her yerde oynanabilen bu oyunların oyuncu kitlesi de her geçen…

F13 Entertainment Nasıl Kuruldu?

Kodluyoruz ve oFON’un beraber başlattığı ilk Mobil Oyun Bootcamp mezunlarından Sefa, Sıtkıcan ve Doğukan’ın kurduğu F13 Entertainment, Türkiye’nin mobil oyun sektöründe büyümesini sağlayacak en yeni üyelerden biri.

Mobil oyunlar dünya oyun sektörünün yeni gözbebeği. Zaman mekân kısıtı olmadan her zaman ve her yerde oynanabilen bu oyunların oyuncu kitlesi de her geçen gün büyüyor. Bugün neredeyse her akıllı telefon kullanıcısının telefonunda en az bir mobil oyun bulunuyor. Sadece Amerika Birleşik
Devletleri’nde 200 milyondan fazla mobil oyun kullanıcısı var. Çin 600 milyondan fazla kullanıcı ile mobil oyunların en büyük pazarı.

Mobil oyun sektörü son hızla büyümeye ve gelişmeye devam ederken bağımlılık yaratan hyper-casual oyunlar da sektörün en büyük lokomotiflerinden biri olmuş durumda. Hyper-casual oyunlar son birkaç senedir yükselişte. Geçtiğimiz 10 yıl içinde mobil oyun sektörü mid-core, hard-core, casual diye isimlendirilen oyunlar tarafından domine edilmekteydi. Her biri kendi kullanıcı (gamer) kitlesi olan bu oyunlara son birkaç yıl içinde hyper-casual oyunlar da eklendi.

Hyper-casual’ın ne olduğunu öğrenmek için Google’dan yardım istediğimizde “basit mekaniklere sahip, oynamak için dokunmanın yeterli olduğu ve çok geniş bir yaş aralığına hitap eden oyunlar” açıklamasıyla karşılaşıyoruz. Peki bu ne demek ve Kodluyoruz’un Mobil Bootcampleri bu ucu bucağı görünmeyen oyun sektöründe nereye oturuyor?

Öncelikle hyper-casual herkesin oynayabileceği, oynamak için herhangi bir ön bilgi, beceri gerektirmeyen, herhangi bir öğrenme eğrisi bulunmayan, oyunu indirip uygulamayı açtığınız andan itibaren oynamaya başlayabileceğiniz oyunlar anlamına geliyor ve tam da bu yüzden elinize aldığınızda bırakmak istemiyorsunuz, çünkü sizinle oyun arasında hiçbir engel yok.

Bu mobil oyun dünyasında önemli bir aşama, çünkü artık çocuklardan yaşlılara herkesin, hatta teknoloji ile arası iyi olmayanların bile keyifli zaman geçirmek için oynayabilecekleri dev bir oyun pazarı bulunuyor. Yani bu oyunların kullanıcı kitlesi gerçekten “herkes.” Biz de Kodluyoruz ekibi
olarak ekonomiye en çok katkı sağlayan ve Türkiye’de hem oyun geliştirme hem de oynanma açısından en hızlı büyüyen sektörlerden biri olan mobil oyun sektörüne giriş için bu yaz başında kolları sıvadık ve Temmuz ayında oFon’la geliştirdiğimiz ortaklıkla ilk bootcamp’imizi yaptık. Aralık ayında ise üçüncü Mobil Oyun Bootcamp’le devam ediyoruz.

Mobil Oyun Bootcamp’te Neler Oluyor?
Kodluyoruz’un yazılımcı adaylarına ücretsiz olarak sunduğu Mobil Oyun Bootcamp’i Kodluyoruz bünyesinde verilen diğer bootcamp’lere ek olarak 2020 yılında yeni giriş yaptığımız bir alan. Temmuz ayında ilkini düzenlediğimiz bootcamp kapsamında en çok yazılımcı açığı olan mobil oyun sektörüne heyecanlı, bu alanda kariyer yapmak isteyen girişimci gençleri oFON Ekosistem çatısı altında bir araya getiriyoruz. Rollic ve tiplay studio işbirliği ile her bootcamp döneminde 30 kişiyle en az 70 saat süren yoğun bir çalışma içine giriyoruz. COVID-19 döneminde online katılım ile gerçekleştirdiğimiz bu çalışmaya katılmak için başvuranları üç aşamalı bir eleme sürecine tabi tutuyoruz ve bu elemeleri geçen arkadaşlarla yedi haftalık mobil oyun tasarımı yolculuğuna çıkıyoruz. Hafta sonu eğitimlerde öğrenilenlerin hafta içi boyunca verilen ödevlerle uygulanmasını içeren ders programında hyper-casual oyunlara giriş, mobil oyun tasarımı, C# ve Unity gibi yazılım dillerinin öğrenilmesi yer alıyor. Ders programının tamamına  erişebilirsiniz.

Bootcamp sonunda başarılı olan katılımcılar bu sürenin sonunda kendi hyper-casual oyunlarını yazabilecek donanımda yazılımcılar olarak yollarına devam ediyor. Bu yazının konusu olan F13 Entertainment ekibi de Kodluyoruz’un ilk bootcamp’inde tanışıp birlikte yola çıkmaya karar veren üç genç girişimciden oluşuyor.

F13 Entertainment Kimdir?

F13, üç başarılı ve heyecanlı genç, Sıtkıcan, Sefa ve Doğukan’ın sürekli gelişen mobil oyun sektöründe “biz de varız” demeleriyle ortaya çıkıyor. Kendilerini yeniliklere açık, çözüm odaklı ve ideallerine bağlı olarak tanımlıyorlar. Kodluyoruz Mobil Oyun Bootcamp’inde tanışan ekip her şeyi birlikte ve sıfırdan öğrenerek sağlam adımlarla mobil oyun dünyasına adım atıyorlar ve bu alanda hevesli olan ve bir şeyler üretmek isteyen herkese örnek olmak istiyorlar. İşin mutfağında olmayı önemseyen F13, ekip kurma, proje yönetimi, ekip içi iletişim, proje geliştirme derken kendi şirketlerinin sahibi oluyorlar.

Hatta Sefa sonraki bootcamplerde mülakatlarda yer alarak hem kendisinden sonra gelenlere destek olmayı hem de yeni gelenlerden kendi ekiplerine yeni takım arkadaşları eklemeyi hedefliyor. İstekli ve yetenekli olmanın yanı sıra disiplinli olmanın da bu süreçte edinilmesi gereken bir özellik olduğuna
ve başarılı olmanın sırrının kariyer hedeflerini doğru koymakla ilgili olduğuna inanıyorlar.

Bu süreçte Bootcamp eğitimlerinde ekiple birlikte çalışan Altan Şar, Mehmet Umut Ermeç başta olmak üzere bootcamp ekibinden aldıkları desteği ve tiplay studio ve Rollic ile düzenlenen atölye çalışmalarının faydasını gördüklerini söyleyen F13 kariyerlerine bu alanda devam etmek isteyen diğer yazılımcılara Umut Ermeç’in Hillel’den yaptığı alıntıyla sesleniyorlar: “Sen değilsen kim? Şimdi değilse ne zaman?”

Ekibin üyelerinden Doğukan matematik ve bilgisayar bilimleri, Sıtkıcan bilgisayar programlama, Sefa ise makine mühendisliğinde okuyor. Yazılım ve mobil oyunlar hepsi için bir tutku. Ne yaptıklarını ve en önemlisi de ne yapmak istediklerini iyi bilen bu üç genç, Kodluyoruz ekibi olarak bizim
bootcampler ile yaratmak istediğimiz sinerjinin en güzel örneklerinden biri. Bir başarı hikayesi olmasından öte, bir arada çalışmayı, birlikte üretmeyi, istihdam yaratmayı ve dünyanın büyüyen ve geleceği yönlendirecek sektörlerinden biri olan oyun sektöründe kendilerine yer edinme kararlılığını
gösterdikleri için bu üçlüye teşekkür ediyoruz. F13 Entertainment ile ilgili daha fazla bilgi için ekibin LinkedIn Profiline  erişebilirsiniz.

Oyun Bootcamplerimiz Neden Önemli?
Bootcamp’lerde yazılımcıya ihtiyacı olan şirketleri tam da aradıkları alanda çalışan, yüksek potansiyel sahibi ve yeteneklerni bootcamp boyunca göstermiş yazılımcılarla buluşturuyoruz. Böylelikle hem gençlere istihdam sağlıyor hem de şirketleri uzun ve yorucu işe alım süreçlerini kısaltarak aradıkları yazılımcılarla buluşturuyoruz. Oyun özelindeyse, bootcamp’lerimiz sadece yazılımcı olarak çalışmayı değil katılımcıların kendi girişimlerini kurmasını da destekliyor. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi oyun sektörü büyüme potansiyelinden ve ekonomik getirisinden dolayı girişimciliğe en çok ihtiyaç
duyduğumuz alanlardan.

Bu yazıyı okuyan şirketler olarak, bootcamp mezunu yazılımcılarla ekibinizi büyütmek ve toplu bootcamp satın alması gibi talepleriniz için  bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yetenekleri ve enerjileriyle bizleri heyecanlandıran F13 Entertainment ekibine de tekrar teşekkür ediyor ve yeni girişimcilere ilham olacağını umuyoruz.

KAYNAK: KODLUYORUZ